6-1/2 In-Wall, 2-driver, 2-way in-wall, SHOCK-MOUNT Isolation Mounting System, die-cast aluminum baffle
| DESIGN | 2-driver, 2-way in-wall, SHOCK-MOUNT™ Isolation Mounting System, die-cast aluminum baffle |
| CROSSOVER | 2nd-order electro-acoustic at 2.5 kHz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 1" (2.5cm) X-PAL™ dome, ferro-fluid damped / cooled, Reduced Edge Diffraction (RED™) Technology, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Tweeter Lens |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±3 dB from 70 Hz - 22 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±3 dB from 70 Hz - 18 kHz |
| MID/BASS FREQUENCY DRIVER | 6.5" (16.5cm) mineral-filled polypropylene cone, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surround, die-cast aluminum chassis |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 91.5 dB / 87.5 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 35 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-120 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 90 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| OVERALL DIMENSIONS | 11.3125" (28.7cm) Height 8.125" (20.6cm) Width 3.875" (9.8cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 10.1875" (25.9cm) Height 7" (17.8cm) Width |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
3.375" (8.6cm) |
| WEIGHT | 8.2 lbs. (3.7 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille, black/grey speaker |
Specifications are subject to change without notice.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.