3-driver, 2-way, shallow enclosure in-wall design
| DESIGN | 3 driver, 2 way, shallow enclosure in-wall design |
| CROSSOVER | 3rd-order electro-acoustic at 2.2 kHz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 1” (2.5cm) X-PAL™ dome, ferro-fluid damped / cooled, Reduced Edge Diffraction (RED™) Technology, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Tweeter Lens |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±3 dB from 94 Hz - 22 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±3 dB from 94 Hz - 19 kHz |
| MID/BASS FREQUENCY DRIVER | Two 5.5” (13.9cm) mineral-filled polypropylene drivers, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surround, die-cast aluminum chassis, 1” (2.5cm) high-temp mid-bass voice coil |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 92 dB / 89 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 74 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-120 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 90 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| OVERALL DIMENSIONS | 20.625" (52.4cm) Height 7.625" (19.4cm) Width 4.125" (10.5cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 19.625" (49.8cm) Height 6.625" (16.8cm) Width |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
3.875" (9.8cm) |
| WEIGHT | 15.0 lbs. (6.8 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille |
Specifications are subject to change without notice.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.