8 Round In-Ceiling, 2-driver 2-way, ABS chassis/mounting clamps
| DESIGN | 2-driver, 2-way in-ceiling, ABS chassis & mounting clamps |
| CROSSOVER | 2nd-order electro-acoustic at 2.5 kHz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 1" (2.5cm) PTD™ dome |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±2 dB from 60 Hz - 20 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±2 dB from 60 Hz - 18 kHz |
| MID/BASS FREQUENCY DRIVER | 8" (20.3cm) mineral-filled polypropylene cone |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 90 dB / 86 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 45 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-90 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 60 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| OVERALL DIMENSIONS | 10.375" (26.4cm) Diameter 4" (10.2cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 9.375" (23.8cm) Diameter |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
3.375" (8.6cm) |
| WEIGHT | 4.4 lbs. (2 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille |
Specifications are subject to change without notice.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.