4-driver, dual passive radiator, 3-way, shallow enclosure in-wall design
| DESIGN | 4 driver, dual passive radiators, 3 way, shallow enclosure in-wall design |
| CROSSOVER | 3rd order electro-acoustic at 2.8 kHz, 2nd order electro-acoustic @ 500 Hz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 1” (2.5cm) X-PAL™ dome, ferro-fluid damped / cooled, Reduced Edge Diffraction (RED™) Technology, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Tweeter Lens |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±3 dB from 84 Hz - 22 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±3 dB from 84 Hz - 19 kHz |
| MIDRANGE FREQUENCY DRIVER | 6.5” (16.5cm) coaxial mineral-filled polypropylene driver, die-cast aluminum chassis |
| LOW FREQUENCY DRIVER | Two 6.5” (16.5cm) mineral-filled polypropylene drivers, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surround, die-cast aluminum chassis, 1” (2.5cm) high-temp mid-bass voice coil |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 94 dB / 91 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 65 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-200 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 130 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| PASSIVE RADIATORS | Two 6.5” (16.5cm) mineral-filled polypropylene cones, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surrounds |
| OVERALL DIMENSIONS | 43" (109.2cm) Height 9.5" (24.1cm) Width 4.125" (10.5cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 42" (106.7cm) Height 8.5" (21.6cm) Width |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
3.875" (9.8cm) |
| WEIGHT | 29.0 lbs. (13.2 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille |
Specifications are subject to change without notice.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.