5-1/2 Left/Center/Right In-Wall, 3-driver 2-way, ABS chassis/mounting clamps
| DESIGN | 3-driver, 2-way in-wall left/center/right, ABS chassis & mounting clamps |
| CROSSOVER | 2nd-order electro-acoustic at 2.5 kHz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 3/4" (1.9cm) PTD™ dome |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±2 dB from 75 Hz - 20 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±2 dB from 75 Hz - 18 kHz |
| MIDRANGE FREQUENCY DRIVER | Two 5.5" (14cm) mineral-filled polypropylene cones |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 89 dB / 85 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 60 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-100 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 70 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| OVERALL DIMENSIONS | 12.625" (32.1cm) Height 9.25" (23.5cm) Width 3.5" (8.9cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 8.25" (21.0cm) Height 11.625" (29.5cm) Width |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
2.75" (7.0cm) |
| WEIGHT | 5.9 lbs. (2.7 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille |
Specifications are subject to change without notice.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.