4-driver, dual passive radiator, 3-way, shallow enclosure in-wall design
| DESIGN | 4 driver, dual passive radiators, 3 way, shallow enclosure in-wall design |
| CROSSOVER | 3rd order electro-acoustic at 3 kHz, 2nd order electro-acoustic @ 450 Hz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 1” (2.5cm) X-PAL™ dome, ferro-fluid damped / cooled, Reduced Edge Diffraction (RED™) Technology, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Tweeter Lens |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±3 dB from 82 Hz - 22 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±3 dB from 82 Hz - 19 kHz |
| MIDRANGE FREQUENCY DRIVER | 6.5” (16.5cm) coaxial X-PAL™ driver, die-cast aluminum chassis,1.5” (3.8cm) high-temp voice coil |
| LOW FREQUENCY DRIVER | Two 6.5” (16.5cm) high-excursion X-PAL™ drivers, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surround, die-cast aluminum chassis, 1.5” (3.8cm) high-temp voice coil |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 94 dB / 91 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 56 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-220 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 150 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| PASSIVE RADIATORS | Two 6.5” (16.5cm) high-excursion X-PAL™ drivers, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surrounds |
| OVERALL DIMENSIONS | 43" (109.2cm) Height 9.5" (24.1cm) Width 4.125" (10.5cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 42" (106.7cm) Height 8.5" (21.6cm) Width |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
3.875" (9.8cm) |
| WEIGHT | 34.0 lbs. (15.4 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille |
Specifications are subject to change without notice.
Read the latest reviews from the pros.
Paradigm products consistently gain recognition around the world for their innovation, sonics and visual appeal.
Read them for yourself.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.