8" In-Ceiling, 2-driver, 2-way in-ceiling, SHOCK-MOUNT Isolation Mounting System, nylon-blended rigid baffle
| DESIGN | 2-driver, 2-way in-ceiling, SHOCK-MOUNT™ Isolation Mounting System, nylon-blended rigid baffle |
| CROSSOVER | 3rd-order electro-acoustic at 2.0 kHz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 1" (2.5cm) X-PAL™ dome, ferro-fluid damped / cooled, Reduced Edge Diffraction (RED™) Technology, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Tweeter Lens |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±3 dB from 60 Hz - 22 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±3 dB from 60 Hz - 18 kHz |
| MID/BASS FREQUENCY DRIVER | 8" (20.3cm) X-PAL™ driver, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surround, 1.5" high-temp voice coil, die-cast aluminum chassis |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 93 dB / 89 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 37 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-160 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 100 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| OVERALL DIMENSIONS | 10.25" (26.0cm) Diameter 4.5" (11.4cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 9.1875" (23.3cm) Diameter |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
3.875" (9.8cm) |
| WEIGHT | 6.4 lbs. (2.9 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille, black speaker |
Specifications are subject to change without notice.
Read the latest reviews from the pros.
Paradigm products consistently gain recognition around the world for their innovation, sonics and visual appeal.
Read them for yourself.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.