5-1/2 Round In-Ceiling, 2-driver 2-way, ABS chassis/mounting clamps
| DESIGN | 2-driver, 2-way in-ceiling, ABS chassis & mounting clamps |
| CROSSOVER | 2nd-order electro-acoustic at 3.0 kHz |
| HIGH FREQUENCY DRIVER | 3/4" (1.9cm) PTD™ dome |
| FREQUENCY RESPONSE ON-AXIS | ±2 dB from 75 Hz - 20 kHz |
| FREQUENCY RESPONSE 30° OFF-AXIS | ±2 dB from 75 Hz - 18 kHz |
| MID/BASS FREQUENCY DRIVER | 5.5" (14cm) mineral-filled polypropylene cone |
| SENSITIVITY ROOM / ANECHOIC | 88 dB / 84 dB |
| LOW FREQUENCY EXTENSION | 60 Hz |
| SUITABLE AMPLIFIER POWER RANGE | 15-70 W |
| MAXIMUM INPUT POWER | 40 W |
| IMPEDANCE | Compatible with 8 ohms |
| OVERALL DIMENSIONS | 7.75" (19.7cm) Diameter 3.375" (8.6cm) Depth |
| CUT-OUT DIMENSIONS | 6.75" (17.1cm) Diameter |
|
MINIMUM MOUNTING DEPTH (DEPTH REQUIRED IS THE DISTANCE BETWEEN 1/2" DRYWALL, OR SIMILAR MATERIAL.) |
2.75" (7.0cm) |
| WEIGHT | 2.5 lbs. (1.2 kg) |
| FINISHES | White, paintable grille |
Specifications are subject to change without notice.
Share your thoughts with other customers.
Please, Sign in or Sign up to add comments.